مدیریت خشم

مدیریت خشم

مدیریت خشم وقتی لیلا را دیدم دست راستش حسابی باندپیچی شده بود. کف دستش چند تا بخیه خورده و مانتو و مقنعه اش خونی و به هم ریخته است. لیلا دانش آموز کلاس دوم دبستان است. که سال گذشته هم مدتی سر همین کلاس نشسته است. ولی دوست نداشته بیاید مدرسه و با همکاری مادر از آمدن به مدرسه اجتناب کرده است. امسال به زور پدرش او را دوباره به مدرسه آورده است. پدر لیلا خیلی خود را خشمگین کرده است. مادرش هم دم در حیاط مدرسه ایستاده و پنهانی نگاه می کند.

خشم چیست؟ خشم نوعی احساس طبیعی است که برای هر یک از ما ممکن است پیش آید. آنچه اهمیت دارد نحوه برخورد با خشم در هر یک از ماست. زمانی که این احساس به صورت پرخاشگری یا رفتارهای منفی دیگر بروز و ظهور نماید به دردسر افتاده ایم. صبح بعد از اینکه زنگ کلاس به صدا در آمد، لیلا گفت که می خواهد برود خانه. مدیر و ناظم از این کار ممانعت کردند و از او خواستند که تابع قوانین مدرسه باشد. اندکی بعد از خوردن زنگ تفریح، صدای شکستن شیشه های دفتر به گوش رسید. لیلا با کف دستش با تمام خشمی که داشت به شیشه کوبیده بود و … . ادامه مطلب را بخوانید. چرا خشمگین می شویم؟ ما ممکن است به دلایل مختلفی احساس خشم را تجربه کنیم. احساسات ترس، نگرانی، ناکامی، احساس سرشکستگی، خجولی گری در دیگر موقعیت ها، آزردگی و … ممکن است بصورت احساس افراطی خشم خود را نشان دهند. اما در واقع آنچه که خشم را بوجود می آورد، نوع تفکر وباور ما درباره آن اتفاق یا رویداد است. ما خود را خشمگین می کنیم چون باورهایی افراطی و افکاری نادرست داریم درباره آن شرایط و رویداد داریم. لیلا باور داشت که اشخاص و موضوعات و شرایط همیشه همان طور که او می خواهد باشند، و اگر آنها طبق خواست او نباشند، وحشتناک، افتضاح و هولناک خواهد بود و او نمی تواند آن را تحمل کند. لیلا وابسته به مادرش بود و در مدرسه همه چیز طبق میلش نبود. توقع و باور نادرست او سبب شد که احساس وحشتناک و افتضاح بودن شرایط و احساس بدبختی کند. او این احساس افراطی را بصورت پرخاشگری از خود نشان داد.

چگونه مدیریت خشم کنیم؟ برای این که بتوانیم خشم خود را مدیریت کنیم لازم است با افکار و باورهای خودمان آشنا شویم. وقتی علائم خشم را در خود حس می کنیم اندکی صبر کنیم. اندکی فکر کنیم و ببینیم آیا واقعا آن اتفاق می تواند اینقدر سبب احساس خشم شود؟ برای مدیریت خشم دقت کنیم که ما با سه مرحله مواجه هستیم. اول اتفاقی رخ می دهد (لیلا در مدرسه ماند). بعد ما درباره اش فکری می کنیم (لیلا فکر کرد که چون شرایط دلخواهش نیست پس نمی تواند تحمل کند و این هولناک است). و در مرحله سوم عکس العمل نشان می دهیم (لیلا حس هولناک بودن را با کوبیدن دستش به شیشه بروز داد). دلیل اصلی که سبب رفتار پرخاشگرانه لیلا شد ناشی از ماندن در مدرسه نبود، بلکه توقع و فکر نادرست او بود. مدیریت خشم چه کاربردهایی دارد؟ یکی از بهترین فواید مدیریت خشم دوست داشتنی شدن است. برای داشتن روابط مؤثر و رابطه های دوستانه لازم است که احترام یکدیگر را حفظ کنیم. لازم است که بر خود مسلط باشیم و خیلی اوقات نیاز است که بتوانیم خودمان را بجای دیگری بگذاریم. ادراک دیگران بدون مدیریت خشم تقریبا غرممکن است. خیلی اوقات ممکن است شرایط آنطور که ما می خواهیم پیش نرود. اگر مدیریت خشم نداشته باشیم، تصمیم نادرست، پرخاشگری، بی احترامی، قضاوت عجولانه و … رابطه های ما را خراب می کند. دوستان ما رنجیده می شوند و ضررهای زیاد دیگری هم ممکن است در پی داشته باشد.

چطور خشم خود را مدیریت کنیم؟ ما برای مدیرت خشم باورهای ده گانه ای را لازم است بشناسیم. این باورهای افراطی و نادرست سبب می شوند که از نظر احساسی هم دچار افراط شویم. درست مانند لیلا که باور داشت “اگر همیشه شرایط دلخواهش نباشد خیلی وحشتناک است.” دکتر الیس و دکتر لانگ این باورها را به خوبی معرفی کرده اند. ایشان چهار مورد بسیار مهم ازین موارد را به ترتیب زیر معرفی کرده اند: ۱٫ نگرانی بیش از حد درباره فکری که دیگران درباره شما می کنند. نگرانی بیش از حد، ترس شدیدی از طرذشدگی به وجود می آورد. ۲٫ من نباید در امور مهم شکست بخورم. اگر شکست بخورم وحشتناک خواهد بود و من نمی توانم آن را تحمل کنم. ۳٫ اشخاص و موضوعات باید همیشه همانطور که من می خواهم باشند. اگر آنها طبق خواست من نباشند وحشتناک، افتضاح و هولناک خواهد بود و من نمی توانم تحمل کنم. ۴٫ اگر هر یک از سه مورد بالا رخ دهند، آن وقت همیشه کسی را برای آن سرزنش خواهم کرد. آنها نادرست عمل کردند، در حالیکه نمی بایست آن گونه رفتار می کردند، و بابت رفتار به چنین روش وحشتناکی، آدم های ناجوری هستند! لازم است با خودشناسی، در جهت تعدیل و واقع گرایانه تر کردن احساسات و باورهایمان تلاش کنیم. مدیریت خشم تنها با صبر و تمرین و تمرین عملی می شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *