متقاعدسازی چیست؟

متقاعدسازی چیست؟

متقاعدسازی چیست؟

تعریف متقاعدسازی
متقاعدسازی به معنای ایجاد همفکری و همدلی با مخاطب است به نحوی که سبب همراهی با ما شود. او این همراهی و پذیرش نظر ما را با رضایت انجام دهد و خود نیز احساس خوبی از این کار داشته باشد. متقاعدسازی درجه ای بالاتر از ارتباط موثر است زیرا در ارتباط موثر همیشه نیاز نیست که طرف مقابل پذیرای خواست ما باشد ولی در متقاعد سازی، از طرف مقابل می خواهیم که خواست ما را که ممکن است در تضاد یا تفاوت با خواست خودش یا مصالحش باشد را با پذیرش دلایل ما و با رضایت بپذیرد. لطفا ادامه مطلب را بخوانید.

کاربرد متقاعد سازی در چه جاهایی است؟
متقاعدسازی در عرصه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی کاربرد دارد. در بسیاری از موقعیت های زندگی پیش می آید که ما با یک نفر یا چند نفر درباره موضوعی به بحث می نشینیم یا اینکه بصورت غیرحضوری نیاز داریم که عقیده یا نظر یا کالای ما را بپذیرند و با ما همراهی کنند و کالا یا کلام و یا نظر ما را بعنوان نظر خود بپذیرند. در زندگی فردی گاهی نیاز است با فردی از اعضای خانواده مثل پدر و مادر یا خواهران و برادران و یا همسر و فرزند درباره موضوعی به نتیجه و توافق برسیم. ممکن است بخواهیم به کودکمان یاد بدهیم که وظایف شخصی اش را خودش انجام دهد و … اینها همه موقعیت هایی هستند که به مهارت ارتباطی متقاعدسازی نیاز داریم.

متقاعدسازی چه محورهایی دارد؟
متقاعدسازی در محورهای مختلفی قابل بحث و یادگیری است. راه بری، زبان بدن، فن بیان، تصویر سازی، شخصیت شناسی مخاطب، مهارت ایجاد تغییر، ادراک خوب، مهارت استفاده از عبارات و کلمات مناسب بصورت خودگویی یا گفتار و … همه و همه در متقاعدسازی نقش آفرین هستند. درواقع متقاعدسازی ایجاد نوعی تغییر مطلوب ماست. مهارت ایجاد تغییر و یا مهارت ایجاد پذیرش تغییر هم در واقع نوعی مهارت متقاعد سازی است. برای اینکه دیگران بپذیرند تا تغییری در رویه یا رفتار یا انتخاب یا … خود ایجاد کنند، نیاز است که از نظر منطقی، دلیل و برهان کافی داشته باشند. از نظر احساسی، انگیزه و محرک کافی دریافت کنند و مسیر تغییر هم برایشان روشن و شفاف شود تا متقاعد شوند که تغییر مورد نظر را انجام دهند و بپذیرند.

متقاعدسازی خوب است یا بد؟
متقاعدسازی مهارتی ارزشمند است اما نباید بصورت ابزاری برای فریب مخاطب یا مخاطبان مورد استفاده قرار گیرد. متقاعدسازی مانند هر مهارت دیگری جنبه های خوب و ناخوب دارد. در واقع این مساله بستگی به نوع استفاده فرد از این مهارت دارد. اگر برای حل مشکلات اجتماعی و زندگی همسران و فرزندان و ارائه کالا و محصول خوب به مشتریان و … صورت گیرد، بسیار کارآمد است اما اگر با نیت فریب صورت گیرد خوب نیست.

متقاعدسازی کجاها خوب نیست؟
متقاعدسازی در جاهایی خوب نیست که هدف، فریب و تسلیم مخاطب است. با این هدف این مهارت را استفاده کنیم که خواسته و نیاز خود را بر دیگران تحمیل کنیم. مثلا بسیاری اوقات سیاستمداران از این شیوه برای ایجاد تسلیم و پذیرش استفاده می کنند.

متقاعدسازی چه انواعی دارد؟
متقاعدسازی بسته به محورهایی که دارد می تواند انواع مختلفی هم داشته باشد. مثلا متقاعدسازی با کمک فن بیان یا متقاعدسازی با کمک شخصیت شناسی و … البته مجموعه ای از این مهارتهاست که می تواند در جهت ایجاد اقناع مخاطب و پذیرش ما توسط او، موفقیت ما را با احتمال بالایی امکان پذیر کند.

روشهای متقاعدسازی چیست؟
تکنیکهای مختلفی برای متقاعدسازی وجود دارد. برخی از این تکنیک ها به زبان بدن و فن بیان ارتباط دارد. در زمینه روشهای متقاعدسازی می توان گفت هفت روش و یا قاعده کلی وجود دارد که در سراسر جهان شناخته شده است. این اصول هفت گانه عبارتند از: تعهد و یکپارچگی، یگانگی، مدرک اجتماعی، علاقه مندی، عمل متقابل، کمیابی و قدرت و اعتبار. تمامی فنون فروش و متقاعدسازی در زمره همین هفت اصل هستند. ایجاد نیاز و دلیل و اقناع احساسی مخاطب یکی از اساسی ترین گام هاست که سبب می شود و کمک می کند تا مخاطب بطور منطقی تصمیم بگیرد که با ما همراهی کند. مدرک اجتماعی به این معناست که شواهدی اجتماعی به نفع استفاده و مفید بودن نظر یا کالا یا کلام خود ارائه دهیم. ایجاد احساس اضطرار و خاص و تک بودن هم از دیگر ابزارهای متقاعدسازی است. تعهد، صداقت، یکرنگی، ایجاد و ارائه فایده و برتری هم از دیگر ابزارهایی است که برای جلب نظر مخاطب یا جذب او نقش دارد. برای شناخت بیشتر هر یک از این اصول و روش ها در مقالات دیگری به تفصیل سخن خواهیم گفت.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *